2014 spalio 06

Vakarietiški komiksai ir manga

Vakarietiškus komiksus ir japoniškas manga galima priskirti tai pačiai pasakojimo priemonei, tačiau juos supanti kultūra ir istorijų pasakojimo stiliai skiriasi. Amerikietiški komiksai ir japoniški manga skiriasi savo ritmu, pasakojimo pobūdžiu, atmosfera. Pastaruosiuose dažniau sutinkama į suaugusiuosius orientuotos tematikos. Vakarietiški komiksai jau kurį laiką tyrinėja "tamsesnes" temas ir idėjas, tačiau jie vis tiek žinomi labiau kaip šeimyninis superherojų žanras. Tuo tarpu manga labiau linkusi imtis rizikingesnių temų, tokių kaip seksas, smurtas ar psichologija. Nepaisant to, ji tuo pat metu gali būti jauki, miela ir kupina meilės.


Vienas iš didesnių skirtumų tarp vakarietiškų komiksų ir manga yra ritmas. Pastarosiose istorija vystosi kur kas lėčiau nei vakarietiškų komiksų. Manga mažiau dėmesio skiria veiksmui, daugiau – emocijoms. Skirtingai nei vakarietiškuose kūriniuose, jų pasakojimo stilius labiau kinematografinis: veikėjų vaizdavimas iš dramatiškų kampų labiau primena filmus nei komiksus. Scenos čia sudėliojamos kadras po kadro, judesiai susinchronizuojami su dialogu. Tuo tarpu vakarietiški komiksai yra grafinės novelės ir, kaip šioms būdinga, dialogas nebūtinai derinamas su iliustracijoje vaizduojamu veiksmu.


Manga tradiciškai būna juodai balta, o komiksai spalvoti. Manga panelės puslapyje yra išsidėstę kitaip nei komiksuose, kaip ir japoniškas tekstas jos skaitomos iš dešinės į kairę. Nors pasitaiko ir adaptuotų vakarietiškam skaitymo būdui. Taip pat manga dažniausiai turi apie šimtą puslapių, tuo tarpu komiksai apie trisdešimt. Žinoma, išimčių pasitaiko tiek tarp vienų tiek tarp kitų.